Také Huawei chystá vlastní ARM notebooky. Unikl 14″ model s Kirinem 990

Notebooky s procesory ARM tu už jsou tu přes deset let, od průkopníků jako byla Efika MX nebo Toshiba AC100 s Tegrou 2 od Nvidie přes Chromebooky a v posledních letech stroje s Windows na procesorech Snapdragon. Teď s Macbooky s ARM procesorem M1 od Apple by ale tato platforma měla být brána víc vážně. Vypadá to, že ARM notebooky teď bude nabízet také Huawei, a nebudou to další zařízení se Snapdragonem, nýbrž s vlastními SoC Kirin přímo od Huawei.
Podle příspěvku na čínské sociální síti Weibo chystá Huawei 14″ notebook s procesorem Kirin 990, což je 7nm SoC se čtyřmi jádry Cortex-A76 (dvě s taktem 2,86 GHz, dvě další na 2,36 GHz – i když v notebooku se frekvence asi mohou lišit) a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A55 na 1,95 GHz.
Tento SoC byl v mobilech uveden loni (v roce 2019) a byl vybaven 5G konektivitou – zda ji bude obsahovat i tento notebook, není známo.
Jak bude notebook vypadat, nevíme, ale zdroj na Weibu publikoval obrázek jeho krabice s některými specifikacemi. Fotka zároveň ukazuje, že by vydání nemuselo být moc vzdálené. Podle popisek bude osazeno 8 GB paměti RAM. Ta je zřejmě typu LPDDR4X a je dost možná osazená stylem PoP přímo na čipu, takže je možné, že vyšší kapacity nebudou možné.
SSD má kapacitu 512 GB a zde by možná jiné velikosti nemusely být vyloučené, může ale jít o úložiště typu UFS nebo eMMC osazené napevno na desce. Displej o úhlopříčce 14 palců má mít rozlišení 1920 × 1080 bodů.

Spíš pro lokální čínský trh?
Notebook se jmenuje Qingyun L410 (za transkripci ale moc neručíme, originál: 擎云L410) a dost možná by údajně mohl být podobný (ale levnější) jako MateBook 14. Název ovšem zavání tím, že ho Huawei hodlá prodávat jenom v Číně, jinak by možná bylo zvoleno něco mezinárodnějšího. Pravda, pro případné vydání mimo domovinu může být snadno přejmenován a pro zájemce o ARM hardware by pak mohl být zajímavý. Procesor je sice asi výrazně pomalejší než M1 od Apple, ale výdrž na baterii by mohla při správném nastavení systému hodně dobrá díky tomu, že jde o úsporný hardware z mobilních telefonů.
Operační systém ovšem je také hodně lokálně zaměřený, je nainstalována čínská linuxová distribuce Deepin OS 20. V budoucnu má být možné změnit systém na HarmonyOS od Huawei. Tato softwarová výbava asi také moc neukazuje na exportní ambice.
Zda bude možné na těchto přístrojích rozběhat Windows pro ARM, není jasné. Je možné, že Microsoft je vyvíjí zatím speciálně jenom pro počítače s procesorem Snapdragon, protože použitá rozhraní nejsou úplně standardní. Případně může být na platformu Snapdragon vázaná podpora pro běh x86 (a teď nově už i 64bitových x86) programů v emulaci. Tento projekt byl totiž vyvinutý Microsoftem v úzké spolupráci s Qualcommem, takže by s ním mohla být spojená určitá exkluzivita.
zdroj: GSMArena
,,Zda bude možné na těchto přístrojích rozběhat Windows pro ARM, není jasné. Je možné, že Microsoft je vyvíjí zatím speciálně jenom pro počítače s procesorem Snapdragon, protože použitá rozhraní nejsou úplně standardní. Případně může být na platformu Snapdragon vázaná podpora pro běh x86 (a teď nově už i 64bitových x86) programů v emulaci. Tento projekt byl totiž vyvinutý Microsoftem v úzké spolupráci s Qualcommem, takže by s ním mohla být spojená určitá exkluzivita.“
Windows 10 on ARM není problém rozběhnout na Raspberry pi 4, tam je Broadcom BCM2711 (4gb RAM mám já), i s x86 a x86-64 aplikacemi. Takže na Snapdragon to vázáno není. Dokonce to funguje celkem svižně. Problém je v ovladačích kde chybí WiFi, Bluetooth a hlavně ovladač ,,grafické karty“. Ten je zastoupen Microsoft Basic Display Adapter takže veškerá grafika jede přes CPU. Zkoušel jsem třeba prastaré Age of empires II a ty fungovali parádně 🙂 Takže když si Huawei napíše ovladače pro Kirin 990 tak to fungovat bude. Obávám se ale, že větší problém bude pro Huawei získat licence na Windows 10 on ARM, ale kdo ví.
PS: ,,protože použitá rozhraní nejsou úplně standardní. “ Co to???
https://threedots.ovh/blog/2020/12/standards-on-arm-platforms-for-os-support/
Myslím že ty Windowsové notebooky nejedou plně přes ACPI a bootování, vypadá to, že to není úplně podle těch specifikací míněných k standardizaci platformy ARM (jako jsou SBSA, SystemReady…)
Ale snad je to něco, co není tesané do kamene/nezměnitelné. Je fajn, že to 4GB RPi jede, ze začátku se psalo o tom, že je to dost problematické (ale taky to lidi většinou testovali s malou RAM, takže tam je jasný že se narazí).
Ahoj Jane jsem rád, že pokračuješ. 🙂